Apie energinį pastatų sertifikavimą (I dalis)

Bendrąja prasme galima teigti, kad namo sandarumas yra jo energinis efektyvumas, o pagal tai išduodamas ir energinio naudingumo sertifikatas. Pastarasis junginys suprantamas ne visiems žmonėms, tačiau jau daug kas girdėjo, kad naujiems pastatams būtinas geras energinionaudingumo sertifikatas, ir kad be jo nepavyks pradėti vykdyti veiklą pastate. Nei komercinę, nei gyvenamą. Taigi, koks jūsų namo sandarumas? Bijoti šio testo nereikia. Geriau pirma išsiaiškinti daugiau informacijos, o visa kita vėliau bus lengva ir taip. Ką reikia žinoti apie energinį pastatų serfitikavimą? Kviečiame susipažinti.

Kas tai

Gyvenkite sandaresniame nameŠis procesas, kitaip vadinamas energinio naudingumo sertifikavimu, tai yra vadovavimasis tam tikrais teisės aktais, pagal jų reikalavimus atliekami tyrimai namo, bei išduodamas dokumentas, parodantis kuriai 1 iš 9 energinionaudingumo klasei priklauso pastatas. Šis sertifikavimas parodo, koks yra pastato energijos suvartojimas. Sertifikatas reikalingas visiems legaliems pastatams. Priklausomai nuo to, koks yra pastato energinis naudingumas, jis gali būti priskirtas komerciniam, sandėlio ar gyvenamojo tipo pastatui, ar kitam. Būtent gyvenamojo tipo pastatams yra taikomi griežčiausi reikalavimai ir norint juos atitikti reikia padaryti tikrai nemažai.

Kam privalomas energinis sertifikavimas ir sertifikatas?

Naujos praėjusių metų lapkritį įsigaliojusios taisyklės ir įstatymų potvarkiai numato, kad vis didesniam kiekiui pastatų, plačiam jų ratui yra būtina turėti šiuos sertifikatus. Visų pirma – tai visi nauji pastatai. Antra – daugiabučiams. Galima taip sakyti, kad tai daugiabučiai, tačiau įstatymas tai veikiausiai apibrėžtų kaip kapitaliairenovuojamus, atnaujinamus pastatus, kurių naudingasis plotas yra bent 500 kvadratinių metrų. Taigi, žmonių kalba kalbant – visiems naujiems pastatams, ir visiems seniems, kurie dabar yra renovuojami.

Kaip turi būti atliktas sertifikavimas

Ši procedūra būtinai turi būti atliekama prieš pateikiant įrodymą, kad pastatas yra tinkamas naudoti. Kitaip tariant, to nepadarius, pastatas negali būti legaliai tinkančiu vienokiai ar kitokiai veiklai. Kitas atvejis – kai pasibaigė pastato senesnė energinio sertifikato data. Tuomet vėl tenka atnaujinti sertifikatą, papildomai atliekant tyrimus. Jeigu yra daromas didelis remontas, tuomet taip pat reikia atlikti sertifikavimą.

Kam nebūtinas sertifikatas?

Paprastai niekas neatlieka termovizinių tyrimų ir energinio naudingumo klasės nenustatinėja kultūros paveldo statiniams, kadangi tikslas yra išsaugoti juos nepakitusius, o ne apšiltinti. Bažnyčioms, vienuolynams ir įvairiamesmaldos namams taip pat negalioja šis įstatymas. Taip pat ir laikiniems pastatams, kurių po 2 metų jau turėtų nelikti. Vasarnamiams, sodo nameliams, nešildomiems pastatams, žemės ūkio pastatams (tvartams) su tam tikromis išlygomis taip pat nereikia šio sertifikato.

Submit comment

Allowed HTML tags: <a href="http://google.com">google</a> <strong>bold</strong> <em>emphasized</em> <code>code</code> <blockquote>
quote
</blockquote>